NYHEDER 7. MAR 2018 KL. 13:00
Fra 2024: 44 metrostationer og 600.000 passagerer om dagen
Af: Metroselskabet

Metroen i København har vokseværk, og i takt med at metrolinjerne forgrener sig under byen, og der kommer nye stationer, får flere og flere også muligheden for at tage metroen i fremtiden.
I 2017 tog 63,5 mio. passagerer metroen fra de nuværende 22 stationer mellem Vanløse-Lufthavnen og Vanløse-Vestamager. Allerede næste år kan du hoppe på et metrotog fra yderligere 17 stationer, når Cityringen åbner i sommeren 2019. Så bliver det f.eks. muligt at komme fra Frederiksberg Station til Trianglen på blot otte minutter.
Kort efter at Cityringen er åbnet, kan du fra 2020 også tage med metro fra de to kommende stationer i Nordhavn og i 2024 fra de fem stationer i Sydhavn. Det betyder, at København snart er forbundet af 44 metrostationer.
Hvor mange kommer til at benytte metrostationerne?
Svaret er: rigtig mange. Antallet af passagerer i metroen stiger hele tiden, og i 2030 vil cirka 600.000 stige på metroen på en almindelig hverdag fra både de eksisterende og kommende stationer. Topscoreren over stationer med flest passagerer er Kongens Nytorv, hvor antallet stiger til 95.000 daglige passagerer i 2030. København H indtager andenpladsen med næsten 50.000, der dagligt hopper på metroen herfra.
Se alle stationernes passagertal i 2030 på kortet.
Emner i fokus
BÆREDYGTIGHED
NYHEDER 7. MAJ 2025 KL. 10:25
10 ekstra batteritog skal styrke den kollektive trafik i Region SjællandMOBILITET
NYHEDER 5. AUG 2025 KL. 11:36
Ny ekspresbusrute mellem Hobro og Hadsund skal få passagerne hurtigere fremNYHEDER 9. JUL 2025 KL. 11:12
Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger