NYHEDER 6. JAN 2026 KL. 12:11

Billetkontrollører har som forsøg gået med kropskameraer i tre måneder

Af: kollektivtrafik

Midttrafik samarbejder med Aalborg Universitet om et forskningsprojekt, der undersøger effekten af kropskameraer blandt billetkontrollører - både i forhold til arbejdsrelateret vold og medarbejdernes tryghedsfølelse. Sidste år bar billetkontrollørerne i Midttrafiks område kropskameraer i perioden 20. september ­- 31. december. Nu skal resultaterne gåes i gennem


Selvom det burde være lige så naturligt at betale for sin busbillet som at betale for sin leverpostej i supermarkedet, er det nødvendigt at lave billetkontrol i Midttrafiks busser og letbane.

Da det ikke er alle, der tager med bussen, som tager deres betalingsmiddel op af lommen og betaler for turen, er det nødvendigt for Midttrafik at lave billetkontrol i busser og letbane.

Billetkontrollen skal sikre, at kunderne rejser med en gyldig billet. Har kunderne ikke en billet, risikerer de at få en kontrolafgift, som nogle gange udløser uenighed og kan føre til en voldelig hændelse mellem passagerer uden billet og billetkontrollører.

Midttrafik peger på, at billetkontrollører på linje med andet service- og frontpersonale har en forhøjet risiko for at blive udsat for chikane, ydmygelser, trusler og vold sammenlignet med andre faggrupper.

Forskningsprojektet fra Aalborg Universitet undersøger, om kropskameraer kan reducere risikoen og nedbringe de voldelige hændelser. Projektet undersøger samtidigt, om kropskameraerne skaber mere tryghed hos billetkontrollørerne.

- Det er godt, at vi får afprøvet, om kropskameraer har en positiv effekt i forhold til de konflikter, vi desværre møder i vores arbejde, siger Michael Stokholm, som er ansat hos G4S, der udfører billetkontrol for Midttrafik.

- Jeg mener helt sikkert, at det kan nedtrappe en kontrovers med en kunde uden billet, når vi gør opmærksom på, at hændelsen bliver optaget. Derfor er det også mit håb, at forsøget kan medvirke til, at kropskameraer bliver en del af kommende kontrakter, siger han videre.

Midttrafik er et af tre trafikselskaber, der medvirker i forskningsprojektet.

- Vi er er selvfølgelig interesseret i at finde metoder, der kan forebygge konflikter og skabe en mere tryg hverdag for billetkontrollørerne. Deres arbejde spiller en vigtig rolle i at sikre retfærdighed over for de mange kunder, der betaler for deres rejse hver gang, siger Midttrafik's direktør, Lars Berg.


Forskningsprojektet er støttet af Trygfonden. Billetkontrollørerne har båret kropskameraer fra 20. september til 31. december 2025. Næste skridt er evaluering af forsøget.

 



Billetter og takster

SENESTE NYT